Одбојкарската репрезентација на Македонија го доживеа и третиот на Европско првенство (ЕП), откако попладнево во Љубљана нашата селекција загуби од Русија со 0-3 (15-25, 16-25, 28-30).

Актуелниот европски првак беше пресилен за нашата селекција, која пружи вистински отпор само во третиот сет, кој истиот можеа и да го добијат, но по голема борба ,фаворитот го затвори со 30-28 со што всушност и го затвори натпреварот.

Следниот меч го играме во понеделник, 16 септември против Белорусија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.