Македонија е горда на одбојкарската селекција на Македонија, која за два дена направи два историски подвизи. Така се чувствува и капитенот на европскиот ракометен шампион „Вардар“, Стојанче Стоилов.

Македонскиот репрезентативец за момент го стави тренингот во втор план и стискаше палци за одбојкарите, а по победата над домаќинот спортски им честита за големиот успех.

Македонија е на прагот на обезбеди осминафинале на овој собир, а за можни ривали се одбојкарските моќници Франција или Италија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.