Американскиот претседател Доналд Трамп денеска порача дека официјалните лица би требале да ја разгледаат опцијата за одложување на Летните олимписки игри во Токио за една година поради пандемијата на Ковид-19.

Според Трамп, тој настан не е ист со и без публика.

САД се инаку најбројниот учесник на Олимпијадата, која оваа година е планирана да се одржи од 24 јули до 9 август.

Јапонски официјални претставници се обидоа да шпекулираат дека Олимпијадата би можела да биде одложена или откажана по прогласување пандемија на коронавирусот во светот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.