Легендарниот американски боксер Мајк Тајсон раскажа како успеа да ги измами службените лица при допинг контролите. Тој призна дека ја користел урината на своите најблиски за да ги помине тестовите.

Прво ја користев урината на мојата сопруга. Еднаш таа ми рече: „Кога резултатите ќе станат познати, тие ќе покажат дека си бремен. Тогаш решив дека е подобро да се користи урината на моите деца. Како го избегнав набљудувањето на лицата одговорни за допингот? Сè е едноставно. Повеќето мажи се чувствуваат непријатно кога им го покажувате пенисот. Затоа, кога одев на тестирање, тие најчесто се одвраќаа, изјави Тајсон.

53 годишниот Тајсон своевремено беше најмлад (на само 20 години) шампион во тешка категорија. Кариерата ја заврши неславно со затворска тригодишна казна поради силување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.