Претпоследниот натпреварувачки ден на Олимписките игри во Токио донесе распределба на 36 комплети медали.

 

Табела на медали

З     С     Б    Вк 

  1. Кина                                                    38   31    18    87
  2. САД                                                     36   39    33    108
  3. Јапонија                                             27   12    17    56
  4. Русија                                                  20   26    23    69
  5. Велика Британија                            20   21    22    63
  6. Австралија                                          17    7      22    46
  7. Германија                                            10   11     16   37
  8. Холандија                                            10   11     12    33
  9. Италија                                                 10   10    19    39 
  10.  Франција                                             9     12     11   32 


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.