Постолимписката 2019 година ќе биде година без Светско првенство во фудбал, но тоа не значи дека ќе изостанат големите приредби. Светските првенства во ракомет за мажи и жени, кошаркарскиот Мундијал во Кина и Светскотто првенство во атлетика треба да ја обојат годината.

Спортска агенда 2019 година:

 • 10-17 јануари – ИХФ Светско првенство во ракомет (мажи) – Германија и Данска
 • 14-27 јануари – Тенис – Австралија Опен
 • 4 февруари – Супербоул (Атланта, САД)
 • 1-3 март – Европско првенство во атлетика во сала – Глазгов
 • 23 април – Ф4 на УЕФА Куп во футсал – Казахстан
 • 11-12 мај – ЕХФ Ф4 на Лигата на шампионите во ракомет (жени ) – Будимпешта
 • 17-19 мај – Ф4 на Евролига во кошарка – Виторија
 • 18 мај – УЕФА Финале на Лигата на шампионите во фудбал (жени) – Будимпешта
 • 26 мај – 9 јули – Тенис – Ролан Гарос
 • 29 мај – УЕФА Финале на Лига Европа во фудбал (Баку)
 • 1 јуни – УЕФА Финале на Лигата на шампионите во фудбал (Мадрид)
 • 31 мај – 1 јуни – ЕХФ Ф4 на Лигата на шампионите во ракомет (мажи) – Келн
 • 7 јуни – 7 јули – ФИФА Светско првенство во фудбал (жени) – Франција
 • 14 јуни – 7 јули – Копа Америка во фудбал – Бразил
 • 27 јуни – 7 јули – Евробаскет (жени) – Србија и Летонија
 • 1 јули – 14 јули – Тенис – Вимблдон
 • 6-28 јуни – Велосипедизам – Тур д Франс
 • 12-28 јуни – ФИНА Светско првенство во пливање (Јужна Кореја)
 • 14 август – УЕФА Суперкуп на Европа (Истанбул)
 • 23 август – 8 септември – ЦЕВ Европско првенство во одбојка (жени) – Унгарија, Полска, Словачка, Турција
 • 26 август – 8 септември – Тенис – УС Опен
 • 31 август – 15 септември – ФИБА Светскo првенство во кошарка (мажи) – Кина
 • 12-29 септември – ЦЕВ Европско првенство во атлетика (мажи) – Словенија, Белгија, Холандија, Франција
 • 27 септември – 6 октомври – ИААФ Светско првенство во атлетика – Доха
 • 4-14 октомври – Светско првенство во ритмичка гимнастика – Штутгарт
 • 18-24 ноември – Тенис – Дејвис Куп (финале)
 • 23 ноември – КОНМЕБОЛ Финале на Копа Либертадорес – Сантијаго де Чиле
 • 30 ноември – 15 декември – ИХФ Светско првенство во ракомет (жени) – Јапонија
 • 4-8 декември – ЛЕН Европско првенство во пливање во кратки базени – Глазгов

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.