Познатaта тенисерка Крис Еверт последните месеци води голема битка со опасна болест.

Еверт се вклучи во програмата на Еуроспорт и ја шокираше јавноста со откритието во програма во живо со Барбара Шет и Матс Виландер.

„Добро сум. Пред шест месеци дознав дека имам рак на јајниците во првата фаза. Имав две операции и шест третмани со хемотерапија, од кои последниот го имав минатата недела. Среќна сум што дознавме рано. Подготвена сум да се борам, отсекогаш сум била борец на теренот“, изјави Крис Еверт, седумкратниот шампион на Ролан Гарос.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.