Германија може да се пофали дека ја има една од најдобрите млади атлетичарки.Станува збор за Алиса Шмит.Таа се натпреварува во категоријата трчање на 400 метри и е вистинска надеж во кралицата на спортовите.

Алиса има само 21 година и покрај спортот обожува да се фотографира за на социјалните мрежи каде има половина милион фанови.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.