Поранешната број 1 во светот Марија Шарапова, која го најави крајот на својата спортска кариера пред неколку дена, е воодушевена што нејзината професионална тениска кариера е конечно завршена. Обновувањето на кариерите на водечките тенисери не е невообичаена појава, но 32-годишниот Русин ја исклучува можноста некогаш да се врати на турнејата ВТА.

„Не. Ветувам на сите“, изјави Шарапова за „Њујорк Тајмс“, затворајќи ја вратата за можно враќање по одредено време. „Тешко е да се прават споредби. Мислам дека секој поминува низ различни нешта во нивните животи. А, кога станува збор за жените, секогаш има момент за разговар за семејство. Нешто што игра голема улога во враќањето на Серена, откако веќе некое време отсуствуваше од турнејата. Но, мислам дека ако некој е способен да собори рекорди, тоа е таа, јас не се сомневам дека може да го стори тоа“, рече Шарапова, осврнувајќи се на нејзината голема ривалка во текот на годините, Серена Вилијамс.

Американката роди девојче и се врати на теренот, продолжувајќи да го брка рекордот на Маргарет Корт од 24 Гренд слем титули во сингл. Серена го држи рекордот во Отворената ера со 23.

Самата Шарапова признава во едно интервју дека би сакала еден ден да има деца, но не може истовремено да се грижи за дете и да биде професионална тенисерка.

Русинката зборува и за казната поради допинг. Откако истече казната од 15 месеци, таа се врати во 2017 година, но никогаш не се доближи до нејзините најдобри денови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.