Руската тенисерка Марија Шарапова доби вајлд-карта за учество на Австралискиот опен, објавено е на веб-страница на турнирот.

Според рејтингот, 32-годишната Русинка не влезе во главната ждрепка на турнирот, но таа со посебната покана од организаторот на Грен слемот доби шанса за учество.

Шарапова, која го зазема 147-то место на ВТА ранг листата, вчера загуби од Американката Џенифер Брејди во првото коло на турнирот во Бризбејн. Минатата година таа одигра само 15 меча поради разни здравствени проблеми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.