Машката штафета на Италија оствари сензационална победа во штафетата 4х100 метри со време на национален рекорд од 37.50.

Најзаслужен за триумфт беше Филипо Торту, кој иако ја прими палката со неколку метри заостанување, во фантастична завршница и во фото-финиш истрча до златото пред својот противник од Велика Британија, која ја заврши штафетата со само една стотинка заостанување, 37.51.

До третот место и бронзениот медал стигна штафетата на Канада со време 37.30.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.