Болидот на Ферари 412 Т2 од 1995 година е ставен на продажба со аукција од страна на компанијата „Џирардо и Ко“.

Автомобилот беше првиот што го тестираше Мајкл Шумахер како тест возач на Ферари. Во текот на 1995 година, автомобилот го користеше Жан Алеси, кој оствари една победа и заврши на подиумот уште четири пати.

Шумахер една година подоцна и официјално стана пилот на Ферари, кој последен пат го освои првенството на возачите во 1979 година, и им помогна да се трансформираат во најуспешниот тим во историјата на Формула 1.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.