Во јавноста се појави документ од 2009 година, кој докажува дека Рафа користел недозволени супстанци, кои му биле припишувани заради лекување.

Пред 12 години Шпанецот доби медицинска лиценца за да може да ја користи забранетата супстанца бетаметазон заради лекување, бидејќи другите методи не дадоа резултати..

Надал имаше тешка операција во септември, по која можеше да оди само со помош на патерици, а за неполни четири месеци на неверојатен начин го освои Австралија Опен. Изгледаше нереално дека 35-годишен човек има повеќе енергија од Медведев, кој наскоро ќе наполни 26 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.