Во Краљево Србија денеска ќе се одржи Балканското атлетско првенство за млади младинци. Македонија ќе има две претставнички, Сара Османовска (АК 7 мај) и Ана Божиновска (АК Центар). Предводени од селекторот Кристијан Кајчевски кои таму веќе тренираа пред почетокот на Балканското првенство.

Османовска ќе се натпреварува во скок во далечна, додека пак Божиновска ќе земе учество во трката на 400 метри.

Атлетската Федерација на Македонија им посакува среќа, а во живо може да се следи на https://serbia.opentrack.run/en-gb/x/2021/SRB/balkan_u18/event/Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.