Атлетичарите на Соединетите Американски Држави се најуспешни на Светското првенство што изминатите десет дена се одржуваше во главниот град на Катар, Доха.

САД Мундијалот го заврши со 29 освоени медали од кои 14 златни, 11 сребрени и четири бронзени. На второто место е Кенија со 11 медали (пет златни, два сребрени и четири бронзени). Трета е Јамајка со три златни, пет сребрени и четири бронзени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.