Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ е на две победи до десеттата титула во Мелбурн и воедно 22. Грен слем трофеј.Негов ривал во полуфиналето е Американецот Томи Пол.

Американецот Томи Пол е најпријатното изненадување на полуфиналето на Австралија Опен. Има 25 години, се наоѓа на 35. место во светот и ова е негов најдобар резултат во кариерата

Дека Пол и Новак немаат добри односи се виде и на збогувањето на Роџер Федерер на егзибицискиот турнир.

Тој има девојка атрактивната Пејџ Лоренц, претприемач и инфлуенсер, навиваше од трибините на полувремето во Мелбурн.

Во САД, Пејџ е позната по основањето на брендот „Dairy Boy“, кој се занимава со производство и продажба на млечни производи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.