Рикардa Функ од Германија освои злато во кајак за жени на Олимписките игри во Токио.

Со оваа победа, Функ и го донесе првиот златен медал на својата земја на Олимијадата во Токио.

Претходно, Германците освоија три бронзени медали.

Резултати кајак во женска конкуренција:

1. Рикарда Функ (Германија) – 105,50 секунди

2. Мајален Куро (Шпанија) – 106,63

3.Џесика Фокс (Австралија) – 106,73.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.