Јуниорската репрезентација на Македонија доживеа вистински дебакл во натпреварот против Словенија.

Кошаркарите до 18 години предводени од Јелена Антиќ за 40 минути постигнаа само 22 поени и изгубија со 66 поени разлика 88:22. Во две четвртини нашите претставнички не постигнаа ниту еден поен.

Катастрофата се најави во првата четвртина која Словенките ја добија со 34:0. До првиот кош стигнавме во втората минута од втората четвртина. Во втората и третата четвртина постигнавме по 13 (втората) и 9 (третата) поени, за последната повторно да ја завршиме без поени (30:0).

Од нашите 22 поени најефикасна беше Марија Димитријевиќ која постигна седум.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.