Необичното ланче кое Новак Ѓоковиќ неодамна го носеше околу вратот привлече големо внимание.

На прв поглед изгледа дека е обично парче накит, но кога малку ќе се приближите и ќе го погледнете приврзокот, ќе сфатите дека во него се крие моќна симболика.

На ланчето е лик на волк кој негов стана алтер его.

Начинот на кој пораснав во тешко време за мојата земја, неуспехот никогаш не беше опција за мене или за моето семејство. Тоа го зајакна мојот карактер, поминав многу време на тренинзи со волци и ова е енергијата на волците. Пораснав на планина, поминав многу време таму, на Копаоник, и наидов на волци, но тоа што го кажав е за решителност, истрајност… Волците се потпираат на инстинкт, гледам многу сличности во однесувањето. на некој начин, со духовни, природни водичи низ животот“, рече  Новак.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.