Францускиот скокач со стап Ренауд Лавиние го откажа настапот на ателстскиот митинг од Дијамантската лига кој за осум дена треба да се одржи во Цирих бидејќи го скршил палецот за време на тренинг.

Олимпискиот победник од Лондон 2012 го држеше и светскиот рекорд со стап до февруари оваа година кога го среуши Швеѓанецот Арманд Дуплантис кој ќе настапи во Цирих.

Французинот Лавилени направи сензација на атлетскиот митинг во Доњецк, во 2014 година откако успеа да го собори рекордот на легендарниот Сергеј Бубка од 1993 година. Лавилени прескокна 6,16 метри со што за еден сантиметар го престигна Бубка, кој во својата кариера застана на 6,15 метри, откако „почна“ од 5,94 метри.

Ренауд Лавиние е висок е 176 сантиметри, а има само 68 килограми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.