Полскиот тенисер Хуберт Хуркач ја освои титулата на АТП Мастерсот во Мајами и тоа откако во денешното финале беше подобар од Јаник Синер со 2-0 во сетови.

Финалето траеше 1 час и 45 минути, во кој Хуркач беше подобар со 7-6 и 6-4, резултат кој ќе му донесе место во ТОП 20 на АТП листата.
Хуркач за прв пат во кариерата ќе биде меѓу најдобрите 20 на светот, но во исто време ќе напредува и Синер кој ќе дојде до 21 позиција на листата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.