Тенискиот свет тагува за загубата на еден од најпознатите тренери што досега ги видела играта.Ник Болетиери почина на 92-годишна возраст откако страдаше од инфекција на бубрезите.

Тој е познат како тренер кој создал најмногу шампиони, а меѓу имињата со кои тренирал или соработувал се многу поранешни победници број еден и Грен слем: Андре Агаси, Џим Куриер, Моника Селеш, Мери Пирс, сестрите Венус, Серена Вилијамс, Томи Хас, Марсело Риос, Кеи Нишикори, Мартина Хингис, Марија Шарапова, Јелена Јанковиќ, Данијела Хантухова, Нико Ваидишова, Сабине Лисицки, Сара Ерани, , Ана Курњикова, Филип Крајиновиќ.

Мислењето на Болетиери беше затоа високо ценето и сите од тенискиот свет внимателно слушаа кога тој имаше предлог или совет. Секогаш немаше ништо друго освен зборови на восхит кон Новак Ѓоковиќ. Кога во 2019 година го прашаа кој е најдобриот тенисер на сите времиња, како тој одговори кратко.

-Ноле секако.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.