Денеска ненадејно почина Ѓорѓи Кузмановски, претседател на Сојузот на спортови на Скопје, основположник на Скопскиот маратон и истакнат спортски работик. Ѓоко беше активен во спортот до неговиот крај, секогаш беше подготвен да помогне на спортистите и на спортот воопшто. Даде голем придонес во возобновување на маратонот во 2007 година и неговиот раст во изминатите години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.