Tрката во Формула 1 за Големата награда на Турција е откажана денеска поради неповолната здравствена состојба во земјата поврзана со коронавирусот.

Викендот од 11 до 13 јуни, за кога беше планирана трката во Турција ќе остане слободен во календарот на Формула 1, додека трката за Големата награда на Франција ќе се одржи една недела порано, од 18 до 20 јуни.

Новата трка која е додадена во календарот е за Големата награда на Штаерска (од 25 до 27 јуни), а една недела подоцна на истата патека „Шпилберг“ ќе се вози и трката за Големата награда на Австрија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.