Хансел Парчмент од Јамајка го освои златниот медал на трката на 110 метри со пречки на Олимписките игри во Токио.

Јамајјанецот ја истрча патеката со најдбро време сезонава од 13,04 секунди, пет стотинки подобро од Американецот Грант Холовеј кој важеше за голем фаворит.

Радоста на Јамајка ја надополни Роналд Леви, кој го освои бронзен медал со време 13,10 секунди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.