Холандската атлетичарка која има потекло од Етиопија, Сифан Хасан, на неверојатен начин стигна до победата во полуфиналето од трката на 1.500 метри за пласман во финалето каде што ќе се бори за медал.

Таа сакаше без многу трошење да стигне до финалето, но во последниот круг гужвата ја стигна и падна при судир со друга атлетичарка. Сите го видоа нејзиниот крај, но Хасан никако не се предаде и продолжи да трча со засилено темпо, за на крајот прва да ја мине целта.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.