По враќањето од Австралија, Новак Ѓоковиќ, мног ретко се појавува во јавноста, а како што пишиваат српските медиуми, тоа е така затоа што најдобриот тенисер во светот се повлекол во семејната викендичка што се наоѓа крај Павловачкото езеро, во подножјето на Фрушка Гора во Војводина. Таму Новак го има потребниот мир за да си дојде на себе по трауматичните десетина денови минати во Мелбурн.

Како што пишува „Објектив.рс“, по пристигнувањето на бекградскиот аеродорм, Ѓоковиќ заминал во својот луксуен стан од 250 квадрати во Нов Белград, каде што ја поминал ноќта, по што заминал кон своето катче за одмор.

Дојде право овде, но од влезот во гаражата до утрото не се појави надвор. Утрината со семејството тргна кон Павловци, најверојатно за да побегне од градот, јавноста, новинарите. Целиот беше тажен и видливо скршен – вели извор на весникот.

Според него, во вилата во близина на Рума, Ѓоковиќ има се што му е потребно, но првенствено таму има природа и мир.

Тој минатото лето покрај кучата постави и балон во кој има тениски терен, така што може и да се одмора и да се рекреира, но ако сака и да тренира. Сите приоди кон куќата се обезбедени, така што Новак таму има загарнтиран мир. Тоа е се што му е потребно во моментов – наведува соговорникот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.