Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до седми август во 2021 година.

Веста ја објавија јапонските медиуми, повикувајќи се на извор од организацискиот комитет.

Најголемиот светски спортски настан беше планиран во периодот од 24 јули до девети август летово, но, првпат во историјата беа одложени ОИ поради пандемијата со новиот коронавирус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.