Трката која требаше да се одржи на 26 април е одложена на 4-ти октомври. Директорот на настанот, Хју Брашер, рече дека иако веста ќе биде „разочарувачка“ за многумина,сепак здравјето на учесниците е приоритет за сите.

Светот се наоѓа во невидена ситуација која се бори со глобална пандемија на Ковид-19 и јавното здравје е приоритет на сите. Знаеме колку ќе биде разочарувачка оваа вест за многу тркачи кои тренираа со месеци, илјадници добротворни акции за кои собираат средства и милиони што ја следат трката секоја година.40-тата трка е закажана за в недела на 4 октомври 2020 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.