Женската одбојкарска репрезентација на Србија ќе игра во полуфиналето на Олимписките игри во Токио. Србинките во четвртфиналето ја совладаа Италија со 3:0, по сетови 25:21, 25:14 и 25:21.

Ова е десетто полуфинале на српската репрезентација на големите натпреварувања (ОИ, ЕП и Мундијали).

Противник на Србија во борбата за влез во финалето ќе биде селекцијата на САД.

Во другото полуфинале ќе се соочат Јужна Кореја и подобриот од пресметката меѓу Бразил и Русија закажана за денеска во 14:30 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.