Пред 28 години на денешен ден се случи нападот што засекогаш го смени светот на тенисот, кога тогашната југословенска тенисерка Моника Селеш беше прободена со нож на 19-годишна возраст од навивач на нејзината голема конкурентка, Германката Штефи Граф.

Инцидентот се случи на 30 април 1993 година за време на четвртфиналниот дуел меѓу Селеш и Магдалена Малеева, кога 39-годишниот Гинтер Пархе со нож ја избоде Селеш од трибините на турнирот во Хамбург.

Нападот се случи во време кога тенисерката родена во Нови Сад беше број 1 на ВТА листата и осум освоени грен-слем титули. Рехабилитацијата траеше две недели, а на тенисот му се врати по две години пауза. Инцидентот, сепак, остави психолошки последици врз Селеш, која до крајот на кариерата освои уште само една грен-слем титула, триумфирајќи на Австралија опен во 1996 година.

Нејзиниот напаѓач не беше казнет со затвор поради психичко нарушување и му беше одредено двегодишно задолжително лекување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.