Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со повреди  го освои 22. Гренд слем во кариератаМногумина не веруваа дека Новак Ѓоковиќ играл со дупка од дури три сантиметри во задната ложа. По третманот на д-р Маријана Ковачевиќ  успеа да ја победи и повредата и ривалите.

– Има и друг тип кој е руптура на периферијата на мускулот и ја нарекуваме миофасцијална руптура. – изјави доктор Брукнер.

Докторот смета дека одличната подготовка на Новак Ѓоковиќ му овозможила да игра на Австралија опен.

– Ова е човек кој прави сè правилно – знае кога да јаде, кога да пие, како да се опорави… Направи се за да биде целосно здрав- изјави австралискиот лекар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.