Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е најдобар спортист во 2019 година во изборот на новинските агенции од Балканот, што го организира бугарската БТА.

Во гласањето во кое учествуваше и МИА, Ѓоковиќ освои 73 поени, пред кошаркарот на Милвоки Јанис Адетокунбо со 45 ироманската тенисерка Симона халеп која собра 40 поени.

Од македонските спортисти најдобро котира ракометарот на Вардар, Стојанче Стоилов со 18 поени

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.