Докторката Маријана Ковачевиќ одигра клучна улога во опоравувањето на Новак Ѓоковиќ за Австралија Опен.Без неа, шансите Новак да продолжи со учеството на турнирот беа речиси минимални.

Целиот трошок на Ѓоковиќ за пристигнувањето на Маријана, вклучувајќи ги сите билети, сместување, документи и трошоци за терапија изнесува повеќе од 50.000 евра.Цената по терапија  е околу 5.000 евра.

Терапиите се толку силни што еден час терапија заменува една недела третман со кој било метод во светот. Затоа, ако кажат дека треба да мирува еден месец, ќе го решам проблемот за четири часа – објасни Маријана.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.