Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ рано утрово го совлада Франсис Тиафо од САД со 3-1, по сетови 6:3, 6:7 (3:7), 7:6 (7:2) и 6:3 и се пласира во 3.коло на Грен слемот Австралија опен.

Мечот траеше нешто повеќе од три и пол часа.

Во следното коло, Србинот ќе се соочи со победникот во мечот Реили Опелка (САД) – Тејлор Фриц (САД).

Ѓоковиќ го брани трофејот на Австралија опен.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува 55,2 милиони долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.