Првиот светски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето на турнирот во Виена загуби од Италијанецот Лоренцо Сонего со резултат 2:6, 1:6.

Средбата траеше 1 час и 10 минути. Ѓоковиќ направи три аса и направи три двојни грешки.
Во полуфиналето Сонего ќе се соочи со победникот од двојката Грегор Димитров (Бугарија) – Даниел Еванс (Велика Британија).

Наградниот фонд на турнирот во австрискиот главен град изнесува 1,4 милиони евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.