Поранешната светска тенисерка број еден, Серена Вилијамс се повлече од „Ролан Гарос“ пред мечот од второто коло против Цветана Пиронкова.

Причината за напуштање на францускиот Грен слем, е повреда на Ахиловата тетива здобиена на УС Опен.

Според Американката, тешко и е да оди, а за закрепнување ќе бидат потребни две недели целосен одмор и 4-6 седмици рехабилитација

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.