Најк ги повлекува своите патики и други реквизити со потписот на Коби Брајант, со цел да се спречи незаконско размножување на самата линија производи.
Повлекувањето е привремено и се спроведува заради преосмислување на натамошната маркетинг-стратегија на Брендот.
Патиките на Брајант се меѓу најпопуларните на брендот Најки, а особено се претпочитани меѓу играчите на НБА. Брајант активно учествуваше во процесот на дизајнирање на патиките со
негов потпис.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.