Швајцарецот Роџер Федерер го освои турнирот во родниот Базел по јубилеен 10-ти пат. Тој попладнево во финалето го совлада Алекс Де Минаур од Австралија со 2-0.

Федерер двата сета ги доби со по 6:2, 6:2.

Мечот траеше 1 час и 9 минути.

Наградниот фонд на турнирот изнесуваше два милиона евра

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.