Рафаел Надал нема став дали тенисерите од Белорусија и Русија треба да учествуваат на  Вимблдон. .

– Немам јасен став. Секогаш има овластено тело или лице кое носи одлуки и играчите мора да ги почитуваат. Сите играчи имаат свои ставови за сè и на овој свет ни треба некој кој носи одлуки. Не е важно дали сум согласен. На крајот на краиштата, ги разбирам двете страни. Ја почитувам и ја разбирам позицијата на Вимблдон, без сомнение, но, од друга страна, разбирам и почитувам дека АТП ги штити своите членови – вели Шпанецот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.