Дваесет и двократниот грен слем шампион Рафаел Надал изјави дека не знае кога ќе се врати на теренот по повредата на колкот.

Претходно беше објавено дека ќе игра во Монте Карло.

– Не знам кој добил таква информација, но доколку е вистина, би потврдил. За жал, не можам да го направам ова. Продолжувам да се движам по мојот пат и не знам кога ќе играм повторно. Ова е вистина. Сега сум во фаза на зголемување на интензитетот на вежби. Да го знаев датумот на враќање, ќе го именував. Не можам да потврдам дека ќе играм во Монте Карло. Секојдневно ја проценуваме мојата состојба. И повеќе сакам да кажам нешто кога ќе бидам сигурен, изјави Надал за „Марка“.

Шпанскиот тенисер нема играно од 18 јануари, кога поради повреда загуби од Американецот Мекензи Мекдоналд во второто коло на Австралија опен (4:6, 4:6, 5:7).

Мастерсот во Монте Карло ќе се одржи од 9 до 16 април



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.