Можете ли да се сетите кој последен го победи Новак на Австралија Опен?

И навистина изгледа неверојатно бидејќи се работи за човек кој денес има 26 години, но повеќе не игра тенис.

Во 2018 година, Хјеон Чунг го шокираше светот со победата во четвртото коло на првиот Грен слем во сезоната. Новак тогаш имаше голем проблем со повредата на лактот, поради која падна на АТП листата.

Во Мелбурн пристигна како 14. носител, а Чунг, тогаш 58. тенисер во светот, имаше турнир од соништата.За жал, поради големи проблеми со повредите на грбот, тој беше принуден да ја заврши кариерата во 2020 година на 24-годишна возраст.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.