Откако во јавноста се појави документ од кој се гледа дека претседателот на МОК, Даниел Димевски бара приоритетна вакцинација за одреден број на луѓе меѓу кои и неговата сопруга, сопругата на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски и синот на спортскиот директор на МОК, Владимир Богоевски како дел од Олимписка делегација за Олимпијадата во Токио, МОК реагира дека парите друг ги дава.

Соопштението на МОК ви го пренесуваме во целост:

„ Со цел веродостојно информирање на јавноста, Олимпискиот комитет на Македонија информира дека Олимписката делегација за Олимписките игри ТОКИО 2020, кои се сместени во Олимпиското село во Токио, е во состав:

1. Владимир Богоевски – Шеф на делегација

2. Небојша Настов – доктор

3. Дејан Георгиевски – спортист

4. Дарко Костовски – тренер

5. Борче Костовски – тренер

6. Филип Додевски – спаринг партнер

7. Миа Блажевска Еминова – спортист

8. Филип Деркоски – спортист

9. Илија Стојановски – тренер

10. Јован Стојоски – спортист

11. Марина Мишиќ – тренер

12. Борјан Бранковски – спортист

13. Јордан Тасевски – тренер

14. Пулексенија Јованоска – спортист

15. Стојан Aндриевски – тренер

16. Арбреша Реџепи – спортист

17. Горан Мицкоски – тренер

18. Магомедгаджи Нуров – спортист

19. Могамед Ибрагимов – тренер

Сите погоре наведени се сместени во Олимпиското село во Токио.

Согласно правилата на Меѓународниот олимписки комитет, официјални гости за кои трошоците за престој и пат ги поднесува исклучиво ИОК се Даниел Димевски – претседател, Сашо Поповски – Генерален секретар, Наумче Мојсовски – висок државен претставник, сите со по еден член во придружба.

Ова е комплетниот состав на македонската делегација во Токио.

Олимпискиот комитет на Македонија ниту има закупено хотелски соби нити има платено какви и да се финансиски средства за оваа намена која е во целост финансиски покриена од страна на ИОК за сите погоре наведени лица.

Во услови на засилени и строги мерки заради глобалната пандемија КОВИД – 19, кога сите движења се ограничени до максимум, кога излезот на спортистите надвор од Олимпиското село не е дозволен, туку можни се само настапи на спортските натпревари, а официјалните лица не смеат да излагат од хотелот, нивниот престој е исклучиво во работна функција и договарање на нови Олимписки програми и проекти за кои дополнително и детално ќе информираме“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.