Меѓународниот олимписки комитет ја укина акредитацијата на двајца белоруски олимписки функционери кои беа вмешани во обидот да ја принудат спринтерката Кристина Циманоска да биде вратена во Белорусија, откако ги критикуваше своите тренери, објави во петокот МОК.

„Воспоставена е дисциплинска комисија на МОК за случајот со Кристина Циманоска за да се разјаснат околностите околу инцидентот“, се вели во соопштението на МОК, додавајќи дека ќе испита каква улога ќе има главниот тренер на белоруската атлетска екипа Јури Мојсевич и функционерот на тимот Артур Шумак.

„Во интерес на благосостојбата на спортистите на Националниот олимписки комитет на Белорусија кои сѐ уште се во Токио и како привремена мерка, МОК ги откажа и синоќа ги повлече акредитациите на двајцата тренери, г -дин А. Шумак и г -дин Ј. Мојсевич“, соопшти МОК.

Се додава дека од нив било побарано „веднаш да го напуштат Олимпиското село и тие го сторија тоа. Понудена им е можност да бидат слушнати“.

Спринтерката требаше да настапи во квалификациите на 200 метри на Олимпијадата, но беше отстранета од натпреварот и доби наредба да лета дома, откако на социјалните мрежи рече дека нејзините тренери не ги обезбедиле потребните допинг тестови за нејзините колеги спортисти и ја внесле во штафетата 4х400 метри без нејзино знаење.

Претседателот на Олимпискиот комитет на Белорусија е син на авторитарниот лидер на земјата Александар Лукашенко.

Откако Циманоска одби да се качи на авионот во Токио и побара азил, полската влада ѝ даде на Циманоска хуманитарна виза.

На прес-конференцијата одржана во четвртокот по нејзиното пристигнување во Полска, Циманоска рече дека се плашела дека ќе биде институционализирана во психијатриска болница против нејзина волја или ќе биде затворена по враќањето во Белорусија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.