Аргентински „Ла Насион“ објави текст за австралискиот минитер за имиграција Алекс Хок со наслов „Кој е министерот што го избрка Новак Ѓоковиќ?“ во кој се откриваат некои неверојатни детали, дури и фактот дека како млад бил расист, хомофоб и дека извикувал навредливи  пароли.

Во 2002 година, Хок стана претседател на Младите либерали и успеа да го избрка левото крило на партијата што доминираше со него 22 години. По тој повод телевизијата „Еј-би-си“ објави видео на кое младите либерали пеат скандалозни зборови.

– Ние сме расисти! Ние сме хомофобични! –

Погледнете

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.