Британската компанија Мекларен беше принудена да продаде дел од својата колекција на историски возила на бахреинската државна фонација „Мумталакат“ за да го финансира новиот хибриден моел на автомобили „Артура“.

„Мумталакат“, кои поседуваат 60 отсто од Мекларн, платиле 100 милиони фунти за историските болиди и тркачки автомобили, откако Мекларен прикажа загуба од 203 милиони фунти во првите девет месеци во 2022 година.

Според портпаролот на Мекларен, со трансакцијата се обезбедува инфузија на кеш во компанијата, но не даде детали колку од 54-те Ф1 болиди и супер-автомобили од историската компанја се продадени.

Одложувањето на промоцијата на моделот „Артура“ претходно во септември ги натера газдите и саудискиот државен фонд (ПИФ, инаку газди на Њукасл јунајтед), да издадат 125 милиони фунти во нови акции.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.