Најмалку21 учесник во ултрамаратонот во кинеската провинција Гансу го загубил животот во силното невреме, меѓу кои се и повеќекратниот рекордер во оваа и други дисциплини Лианг Џинг и параолимпискиот шампион Хианг Гуанјун, пренесуваат во неделата медиумите.

Како што објави „Sina“, Лианг бил прво воден како исчезнат. Организаторите се надевале дека моментално водечкиот во генералниот пласман 31-годишниот спортист преживеал, но подоцна спасувачите го пронашле неговото тело.

Крос-кантри маратонот во должина од 100 километри започнал во саботата утрото, во близна на градота Баин. Околу пладне по локално време во пределите со голена надморска височина, меѓу 20-от и 30-от километар од маратонот, временските услови нагло се влошиле, започнал да паѓа град, смрзнат дожд и да дуваат силни ветрови.

Организаторите го запреле натпреварот и испретиле 1.200 спасувачи во потрага по исчезнатите спортисти. Многумина од натпреварувачите биле лесно облечени, а темератирата на планината паднала речиси до нулата.

Во трката учествувале вкупно 172 маратонци. До неделата спасувачите успеале да го пронајдат и последниот натпреварувач воден како исчезнат, но за жал за 21 од нив ова била кобната трка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.