Рускиот тенисер Данил Медведев ја продолжи серијата победи која трае 20 меча, откако денес во полуфиналето на Австралија опен го совлада Гркот Стефанос Циципас (6:4, 6:2, 7:5).

Последен пат 25-годишниот Русин загуби на 30 октомври 2020 година во четвртфиналето на турнирот во Виена од Јужноафриканецот Кевин Андерсон.

Медведев кој е четврти носител на Грен слемот во Мелбурн, во финалето закажано за в недела ќе се сретне со српскиот тенисер и прв фаворит за трофејот, Новак Ѓоковиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.