Страшен пад на првиот слободен тренинг во Тајланд имаше Маркез кога летна преку својот мотор и силно удри на асфалтот.

Во свиокот број седум, на промена на правецот од лево во десно, тој го загуби задниот дел, па летна преку моторот и силно удри на асфалтот.

Марк Маркез стана и на нозе се упати кон амболантното возило, но потоа на носилки беше пренесен во болница на детални тестови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.