Кинеските власти одлучија да го одложат маратонот во Пекинг поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус, пренесува „Би-би-си“.

Во Кина постои загриженост како што се приближуваат Зимските олимписки игри во 2022 година. Маратонот во Пекинг традиционално се одржува од 1981 година и се смета за еден од најголемите локални спортски настани. На маратонот требаше да учествуваат околу 30.000 луѓе, а беше закажан за 31 октомври.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.